A oslava „holých zadkov“ nebude?

„Do Európy, ale nie s holými zadkami.“
Tak nejako znel postoj súčasného premiéra k európskej únii a všetkému čo s ňou súvisí.

Dnes slávnostne vyberá eurobankovky z bankomatu a presviedča občanov, aký skvelý darček dostali do Nového roku 2009.

„Do Európy, ale nie s holými zadkami.“
Tak nejako znel postoj súčasného premiéra k európskej únii a všetkému čo s ňou súvisí.
Dnes slávnostne vyberá eurobankovky z bankomatu a presviedča občanov, aký skvelý darček dostali do Nového roku 2009.

Ale ani jeho koaličný partneri sa nedali zahanbiť bizarnými vyhláseniami, ktoré dostatočne jasne deklarujú ich postoj k EU.
Len si skúsme spomenúť na Mečiarove vyhlásenia o ceste na východ, ak nás nezoberú na západ v čase demaršov v jeho podobne „podarenej“ vláde ako je aj táto. Alebo na detinské predvolebné slogany J.Slotu „cudzie nechceme, svoje si nedáme“ .. čo platilo len dovtedy, kým z toho cudzieho mohlo začať poriadne kvapkať a eurofondy či skvelé tendre sú na to ako stvorené.

Áno, mohli sa polepšiť či zmeniť svoje názory, ale je to len zdanie, čo dokazuje takpovediac Ficovo divadielko v obvinení minulej vlády z odstávky bloku jadrovej elektrárne, čo bolo podmienkou vstupu do EU a nie Dzurindovou roztopašou.
Znamená to, že strana SMER v zastúpení Róberta Fica v spochybňovaní ceny za vstup spochybňovala aj samotné členstvo v EU.

Ak by vláda Róberta Fica predsa len chcela zvrátiť vstup do menovej únie, mohla to urobiť a pamätám sa aj na doby, kedy s touto myšlienkou Róbert Fico koketoval. Našťastie tak ako to Ivan Mikloš pripomenul vo svojom článku, oslabovanie koruny a s tým súvisiace následné zdražovanie či znižovanie životnej úrovne slovenských občanov prinútilo Róberta Fica držať kormidlo v kurze vlád Mikuláša Dzurindu.

Keďže nebolo inej možnosti, preto bolo potrebné úspech Slovenska zavŕšený zavedením eura deklarovať ako úspech svoj a nie bývalej vlády. A to bol dôvod súčasnej vlády na nesmierne opľúvanie veľmi potrebných reforiem, na ktoré nikto zo súčasnej vlády mentálne nemá a aj v obave zo straty volebných preferencií.
A okrem iného, občas sa bude môcť Róbert Fico na smernice EU aj vyhovoriť, ak pôjde o snahu zodrieť občanov, čo jasne deklaruje v znížení sumy od ktorej sa odvíja povinnosť stať sa platcom DPH. Škoda, že už nie je taký horlivý pri ich dodržiavaní v prípade Slovenskej pošty, kde smernica EU zakazuje napr. monopol pre niektoré služby, za čo sa už voči SR vedie správne konanie.

Tiež mu EU dáva možnosť tzv. harmonizovať dane, pokiaľ by sa mu zdalo že do štátnej pokladnice tečie málo peňazí a to už nebude na zahodenie ani pre R. Fica.

Som zástancom vstupu do EU so všetkým čo k tomu patrí vrátane členstva v menovej únii. Tiež pociťujem hrdosť nad zavŕšením celého procesu prijatím eura.
Nakoniec mám radosť, že sa tá oslava holých zadkov nekoná, keďže vieme, že ich až také holé po ôsmich rokoch reforiem nemáme.
I keď sme prijatím eura nezískali status rovnako bohatých občanov ako sú v starých členských štátoch, sme aspoň rovnako slobodní, a máme nádej, že možno tak ako v minulosti prídu k moci ľudia, ktorým menej záleží na volebných preferenciách, ale viac na blahobytnom a harmonickom živote všetkých občanov.

Nech žije euro a Európska únia.

Pridať komentár

Feedback